روزگاران

( یادداشت های یک معلم شیمی در حاشیه تخته سیاه )

در روزهاي گرامي داشت سوم خرداد سالروز فتح خرمشهر هستيم. از شبكه هاي مختلف سيما برنامه هاي در اين مناسبت پخش مي شود كه مي تواند خاطره آن روزها را در ذهن كساني كه دوران جنگ را درك كرده اند زنده كند. اما آيا نسل هاي پس از جنگ نيز خاطرات جنگ برايشان مفهوم دارد؟

به آنها بايد جنگ و لزوم ايستادگي در آن روزهاي سخت را شناساند.

در ابتداي سال تحصيلي كه رو به اتمام است در يكي از كلاسهاي درس صحبت از جنگ شد. از دانش آموزان پرسيدم از جنگ چه مي دانيد. اما پاسخهايي شنيدم كه نشان مي داد ديدگاه نسل امروزي از جنگ بسيار با واقعيات جنگ متفاوت است. و اين سوالي بزرگ براي من شده بود كه چرا به اين زودي و پس از گذشت فقط 24 سال از پايان جنگ، ارزشهاي دوران دفاع به فراموشي سپرده مي شود؟ بلاخره در آخرين جلسه كلاس دوباره موضوع را مطرح كردم و به پاسخهاي قبلي دانش آموزان اشاره كردم كه چرا در مورد دوران جنگ چنين تصوري دارند؟

تقريباً همه به اتفاق گفتند براي ما از جنگ چيزي نگفته اند كه بتوانيم واقعيات آن را درك كنيم.

و چه درست جواب دادند وقتي در مناسبت هاي مختلف مربوط به دوران دفاع مقدس كساني در صبحگاه از جنگ براي دانش آموزان بگويند كه خودشان در هيچ صحنه اي از آن حضور نداشتند انتضاري بيش از اين نيز نبايد داشت. وقتي ديدگاه مسئولين منطقه آنقدر محدود است كه حتي براي چنين مناسبت هايي نيز تنگ نظرانه رفتار كنند نبايد نسل امروزي را مقصر دانست.

 

نوشته شده در سه شنبه دوم خرداد ۱۳۹۱ساعت 1:9 توسط بهزاد میرزائی|


آخرين مطالب
» مدرسه، جامعه، اولیا
» کم لطفی به حماسه سازان جنگ
» تدريس در دبيرستان دخترانه عفت چادگان
»
» به چیزی تا که دیروز به آن می بالیدید، امروز همان را نفی می کنید.
» حسین(ع) آموزگار بزرگ شهادت
» فریدن بزرگ
» عکس یادگاری
» کلاس کنکور
» اعتقاد
Design By : Pars Skin